Skip To Main Content

Faculty and Staff

Access teacher sites and email through Student Progress Center.

Administration

Principal

Assistant Principal

  • Katie Whitlock | Email

Administrative Assistant

  • Shaylene Matthews  | Email
    SBLC/504 Chair

Technology Resource Teacher

Office Staff

Counselors

  • Jessica Lee, Counselor | Email
  • Hannah Cowan, MHP | Email

Resource

  • Nikki Duke, Speech Pathologist
  • Somer Gagnard, Nurse | Email
  • Gwen Mahorney, Librarian
  • Brittny Milazzo, SRO Officer

Faculty

English / Language Arts

  • Corinne Accardo, 7th
  • Emily Buddy, 7th
  • Alexandra Burris, 8th
  • Caroline Ponseti, 8th
  • Stacy Schmitt, 8th
  • Bailey Terrell, 8th
  • Stephanie Tipton, 7th
  • Kyra Weeks, 7th

Math

  • Dawn LeBoeuf, 7th
  • Joan Madere, 7th
  • Angela Pinion, 7th & 8th
  • Ellen Rutledge, 8th
  • Erin Verbeek, 8th

Science

  • Julie Beck, 7th
  • Laine Crousillac, 7th & 8th
  • Renee Davis, 8th
  • Regan Higgins-Lang, 7th
  • Steve Hovanic, 8th

Social Studies

  • Heidi Hages, 7th
  • Jennifer Ostendorf, 8th
  • Anna Saxon, 7th
  • Cody Yates, 7th & 8th
  • Jerrilyn Young, 8th

Physical Education

  • Jennie Jones, 7th & 8th
  • Michael Mallory, 7th & 8th
  • Clint Willie, 7th & 8th
  • John Wondergem, 7th & 8th

Electives

  • Mauricio Aguilar, 8th Spanish
  • Justin Dardenne, 7th & 8th Band
  • Svetlana Galentova-Marr, 7th & 8th Music / Choir
  • Crystal Mergist, 7th & 8th Gateway to Technology
  • Alvin Noggerath, 7th Computer Lab & 8th Quest for Success
  • Jade Roger, 7th & 8th Family & Consumer Science
  • Maggie Schneider, 8th Art
  • Talicia Smith, 7th & 8th Study Skills

Students With Exceptionalities

  • Felicia Hamilton-Johnson, SWE Department Leader
  • Elizabeth Doyle, Inclusion ELA & Math
  • Randi Legendre, Resource Math
  • Crystal Mergist, Gifted Science
  • Katie Miceli, Reduced Numbers Class (RNC)
  • Marie Pennington, Multi-Abilities Program (MAP)
  • Kylie Ritter, Talented Theatre
  • Kathryn Saltamachia, Resource ELA
  • Laura Smith, Gifted ELA
  • Talicia Smith, Behavior Education Class (BEC)
  • Kylie Tregre, Talented Art

Para-Professionals

  • Bianca Baham
  • Stephanie Blow
  • Darianna Hamilton
  • Deirdre Hatrel
  • Pat Hebert
  • Kenda Johansen
  • Angel May
  • Nancy Phillips
  • Casie Richardson
  • Judy Stoltz

Cafeteria

  • Ann Bankston, Manager
  • Jennifer Lee
  • Elizabeth Strain
  • Kim Watts

Custodians

  • Lila Cessna
  • Zina Conley
  • Shirley Morris
  • Kyle Route
  • Eugene Spencer